Periodontologia jest dziedzina stomatologii zajmującą się patologiami przyzębia i tkanek odpowiadających za utrzymywanie zębów w szczęce lub żuchwie (potocznie zwanej szczęce dolnej).

Periodontologia, zapobiega i leczy choroby aparatu odpowiedzialnego za utrzymanie zębów w kości. Choroby przyzębia są po próchnicy główną przyczyną utraty zębów, dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowe dziąsła i zapobieganie ich patologiom.

Główną patologią przyzębia jest zapalenie, które nazywane jest parodontozą, wywołana jest ona przeważnie przez płytkę bakteryjną i kamień nazębny, a także czynniki genetyczne i środowiskowe.

Leczenie schorzeń przyzębia polega na przywróceniu jego prawidłowego funkcjonowania. Osiąga się to poprzez usuwanie płytek bakteryjnych oraz złogów nazębnych nagromadzonych w okolicy poddziąsłowej jak i nazębnej oraz zapobieganie ich powtórnemu osadzaniu się. Zabieg usuwający złogi i płytkę bakteryjną nazywa się skalingiem i polega na usuwaniu tych złogów poprzez ultradźwięki, dzięki zjawisku kawitacji.

Stosuje się także inne skomplikowane i nowoczesne zabiegi mające na celu poprawę kondycji przyzębia, a przez to całego aparatu żującego. Ostatnio coraz większą uwagę poświęca się chorobom przyzębia i ich profilaktyce.

Nasza Lecznica posiada doskonałe wyposażenie i lekarzy specjalistów periodontologów, którzy w nowoczesny sposób leczą choroby przyzębia. Skalingi wykonywane są przy pomocy najnowocześniejszych szwajcarskich urządzeń EMS. W naszej placówce wykonywane są między innymi wszczepy wchłanialnego syntetycznego kostnego materiału przeszczepowego (BioOss, BIOGRAN®), które umożliwiają odbudowę ubytków kostnych, których uzupełnienie jest niezbędne do późniejszego leczenia np. protetycznego (implantologicznego) oraz inne wysokospecjalistyczne zabiegi na przyzębiu.

Jak Uniknąć Choroby Dziąseł

Choroba dziąseł jest główną przyczyną utraty uzębienia u osób dorosłych. Powodowana jest ona zakażeniem dziąseł oraz kości szczękowej. Choroba ta nie jest zauważana w jej wczesnym etapie. Jej pierwszym symptomem jest krwawienie dziąseł podczas flosowania i czyszczenia zębów. Głównym źródłem zakażenia jest osad nazębny oraz kamień. Niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także brak stałej opieki dentystycznej przyczynia się w dużym stopniu do rozwoju tej choroby.

Większości chorób zębów, a także dziąseł można uniknąć poprzez odpowiednią profilaktykę. Skuteczne działanie prewencyjne ma FLUOR. W Stanach Zjednoczonych zaczęto dodawać fluor do wody pitnej już w 1944 roku, co obniżyło występowanie chorób zębów oraz dziąseł do 70%. Obecnie już ponad 50% ludności świata ma dostęp do takiej wody. Większość past do zębów, a nawet płukanek do jamy zawiera ten tak ważny dla naszych zębów składnik.

Profilaktyka chorób zębów polega przede wszystkim na systematycznej kontroli oraz czyszczeniu zębów w gabinecie dentystycznym. Czynność tą wykonuje lekarz dentysta lub higienistka. Taki przegląd i czyszczenie powinno być dokonywane co sześć miesięcy. Wczesne wykrycie chorób dziąseł daje dużą szansę na zatrzymanie postępowania choroby. Natomiast leczenie chorób dziąseł w ich zaawansowanym etapie jest znacznie bardziej skomplikowane. Wiąże się ono z szeregiem poważniejszych zabiegów, które z reguły są wykonywane przez lekarzy specjalistów z zakresu paradontozy.

Codzienna higiena jamy ustnej nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim zapobiega próchnicy oraz chorobom dziąseł. Teoretycznie powinniśmy szczotkować i flosować nasze zęby co cztery godziny. Uwarunkowane jest to przez proces nabudowywania się nalotu zębowego. Praktycznie, zęby powinny być umyte po każdym posiłku, a jeśli jest to fizycznie niemożliwe, możemy to częściowo zastąpić poprzez żucie bezcukrowej gumy.