Ortodoncja zajmuje się ona leczeniem zniekształceń zgryzu i wynikających z nich zaburzeń funkcjonowania narządu żucia.

Jest to dziedzina stomatologii, która w ostatnich latach zrobiła największą furorę.

Leczenie i zapobieganie zaburzeniom budowy zgryzu wiąże się z wieloma czynnikami począwszy od estetycznego poprzez patologie innych układów tj. pokarmowego, nerwowego, mięśniowego i oddechowego. Leczenie to staje się coraz bardziej skomplikowane, dlatego termin „ortodoncja” ostatnio wypierany jest przez „ortopedię szczękową”, który jest szerszym pojęciem. Również w tej dziedzinie stomatologii coraz większą wagę kładzie się na profilaktykę i edukację pacjenta.

Leczenie ortodontyczne można podzielić na kilka typów:

Profilaktyka
Leczenie korygujące i regulujące (etap wczesny i późny)
Oraz leczenie retencyjne, które ma na celu utrwalić efekt terapeutyczny
Leczenie ortodontyczne może polegać na stosowaniu gimnastyki mięśniowej aparatu żucia jak i na stosowaniu specjalnych aparatów.

U dzieci małych, które przedwcześnie straciły zęby mleczne można stosować tzw. protezy dziecięce.

Później przy wyżynaniu się zębów stałych stosowane są aparaty ruchome. Aparaty ruchome mają za zadanie nadać odpowiedni kierunek wyrzynaniu się zębów stałych. Leczenie aparatem ruchomym obejmuje okres kształtowania się uzębienia stałego i trwa to około dwóch lat.
Po zakończeniu rozwoju układu żucia stosowane są tzw. aparaty stałe, które mają za zadanie korygowanie wad i nieprawidłowości układu żucia. Poprzez zamki, rurki, pierścienie i haczyki na zęby przenoszone są siły z łuków, które mają nadać prawidłowy kształt ustawieniu zębów.

Nowością są aparaty stałe z elementami metalowymi mocowanymi na niewidocznej stronie zębów: w szczęce na stronie podniebiennej, a w żuchwie na stronie językowej. Po okresie leczenia (trwającym dla aparatów stałych około 24 miesięcy) wszystkie elementy metalowe są z zębów usuwane.

Nasza Lecznica oferuje szeroki zakres leczenia ortodontycznego dostosowany do potrzeb każdego pacjenta. Korzystamy z najnowocześniejszych zdobyczy ortodoncji, które pozwalają nam osiągnąć doskonałe wyniki leczenia naszych pacjentów. Pełna baza diagnostyczna ułatwia naszym lekarzom odpowiednie leczenie ortodontyczne.